top of page
Ara
  • mehmetsipahi

Covid 19 ve Gebelik - Tüp Bebek SüreciCovid 19 aşısı ile ilgili yoğunlaşan sorulara cevap vermek için bir bilgilendirme yazmaya karar verdim.

Bilimsel olarak elimizde uzun dönem sonuçlara ait hiçbir veri yok. Fakat bugüne kadar alınan sonuçlarda ciddi bir olumsuz sonuçla karşılaşılmadı.

Elimizde olan; hayatı tehdit eden bir enfeksiyonun varlığı. Her türlü tedaviye rağmen ölümcül olabilen bir hastalık. Daha da karmaşık olanı, bu hastalığı kimin çok şiddetli ya da hafif geçireceğini tam olarak tahmin edemiyor olmamız.

Dolayısıyla aşı burda ön plana çıkıyor. Gebelikte organ gelişiminin çok hassas olduğu ilk 12 hafta içinde aşı yapılmasını genel olarak tavsiye etmiyorum. Bunun dışındaki gebelik haftalarında aşı olunmasında eldeki verilere göre bir risk gözükmemektedir.

Tüp bebek sürecindeki hastalarımıza da pozitif gebelik testi alırlarsa, aşıyı 12. gebelik haftası sonrasına bırakmalarını tavsiye ederim. Bunun dışındaki süreçler olan yumurta geliştirme, yumurta toplanması ve transfer aşamalarında eldeki veriler ışığında aşı olmanın bir zararı gözükmemektedir.


Aşı tipleri arasında yan etki potansiyeli açısından belirgin bir fark bulunmamaktadır. Dolayısıyla erişim sağlayabildiğiniz ilk aşıyı olmanızda fayda var.

85 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

TEKRARLAYAN GEBELİK KAYIPLARI

Değerli takipçilerim Bugün sizlerle tekrarlayan gebelik kayıpları konusundaki son. gelişmeleri ve yaklaşımları paylaşmak istedim. Tekrarlayan gebelik kaybı; ultrason ya da histopatoloji ile doğrulanmı

COVİD-19 ve Doğum

Mayıs 2020- Ocak 2021 arasında 340.000 bin doğum İngiltere’de mercek altına alınmış. Bu gebelerden 3500 tanesi doğum esnasında COVİD-19 pozitifmiş. Doğumlara ait veriler incelendiğinde; COVİD-19 pozit

İDRAR KAÇIRMA

İdrar kaçırmanın her türüne verilen isim inkontinansdır. Görülme sıklığı gebelik döneminde artan karın içi basınç nedeniyle artmaktadır. Gebelikte görülen idrar kaçırmaların çoğu doğumdan sonra düzelm

Comments


bottom of page